? Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Schola Gregoriana Tartuensis FA Taiji Artiklid
Festival 2023
Festival 2022
Festival 2021
Festival 2020
Festival 2019
Festival 2018
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Festival 2014
Festival 2013
Festival 2012
Festival 2011
Festival 2010
Festival 2009
Festival 2008
Festival 2007
Festival 2006
Festival 2005
Festival 2004
Festival 2003
Festival 2002
Festival 2001
Festival 2000
Sri Lanka Kultuuri Festival
Festival 1999
Ajakava
Esinejad, loengud, kontserdid
Pildialbum 14.05
Pildialbum 15.05
Pildialbum 16.05
Festival 1998
Festival 1997
Festival 1996
Üldist

IV Tartu Vanamuusika Festival 9.-16. mai 1999

Me võime jälgida muusikatraditsioonide sidemeid eri maade ning kultuuride vahel, uurides fakte, mis ajalugu oma armust meieni on toonud. Me võime teha oletusi ning spekuleerida ja jõudagi tõeni – vähemalt meie endi jaoks; nii võimegi avastada, et see tõde asub kusagil seal, kus lõpeb fakt ja algavad oletused ning meie interpretatsioon – sest faktid hakkavad elama hetkel kui oskame nad enda ja teiste jaoks mõtestada. Mõtteavarust, mille toob endaga kaasa iga uue muusika-kultuuri õppimine, pole võimalik saavutada põhjalikult süvenemata. Võrreldes tänapäevaga on Euroopa keskaeg olnud kultuuriliselt palju avatum nii sisult kui vormilt (kõigist sõdadest hoolimata on kunst alati oma elu elanud). Niisiis pole selles tegelikult midagi iseäralikku, et leiame näiteks hispaania muusikas orgaanilisi seoseid nii araabia kui juudi kultuuriga ning võime edukalt kasutada india klassikalise muusika meetodeid keskaja instrumentaalmuusika õppimiseks tänapäeval.

Selle aasta festivali üks põhiteema – idamaade traditsiooniliste kultuuride võrdlus euroopa keskaja muusikaga – toob Tartusse mitmeid huvitavaid ning silmapaistvaid muusikuid. Muusikalisi kontraste Hispaanias demonstreerivad ansamblid Al Tarab Marokost ning Sepharad Hispaaniast. Hispaania muusikat võib läbiva teemana kuulda enamiku ansamblite repertuaaris.

Samas on meil haruldane võimalus saada osa india klassikalisest muusikast ning sellest, kuidas on selle täiuseni arenenud muusikakultuuri reegleid võimalik kasutada keskaja euroopa muusika mängimisel. Ken Zuckerman, kes esindab ka Schola Cantorum Basiliensist, on kindlasti silmapaistvaim spetsialist, kes tunneb süvitsi nii keskaja euroopa kui ka india klassikalist muusikat. India sarodi vanameistri Ustad Ali Akbar Khani ühe parima õpilasena on Ken Zuckerman tänapäeval tunnustatumaid sarodimängijaid. Kontserdil saadab teda india tablamängijate tippu kuuluv Anindo Chatterjee.

Meil on väga hea meel selle üle, et taas tulevad Tartu festivalile juba vanadeks sõpradeks saanud ansamblid ALBA Taanist ning plokkflöödivirtuoos Dan Laurin Rootsist. Ühe peaesinejana on meil suur rõõm tervitada ka Musica Antiqua Kölni Saksamaalt. Eesti vanamuusikute kõrval on oodata külalisi Venemaalt ja Soomest. Taas leiavad aset ka loengud ja meistriklassid.

Festivali miljöö kujundamiseks töötab ka sel aastal suurt populaarsust võitnud festivali hoov ja kohvik, mis sel aastal asub Püssirohukeldris. Päevasel ajal võib osa saada käsitööliste laadast ning õhtuti end vastavas miljöös lihtsalt hästi tunda. Festivalikohvikus on kavas ka elav muusika, kus lisaks vanamuusikale võib kuulda eesti vanemat rahvamuusikat. Üllatusena toimub tänavu igal öösel tähetornikontsert Tartu Tähetorni fuajees – paigas, mis on olnud meie esivanemate linnusekohaks teadaolevalt juba ligi tuhat aastat, tõenäoliselt aga palju kauemgi.


Ilusaid festivalielamusi kõigile!

Raho Langsepp
festivali kunstiline juht

***

 XXVIII Festival ORIENT et OCCIDENT 18.11.2023 - 14.12.2023 Tallinnas, Narvas, Valgas, Ihamarus

***

Georg Hackenschmidti monumendi projekt on saanud mõned viimased täpsustused

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola CD "Music from the Time of Marco Polo"

***

FA Schola CD "The Sound of Mediaeval Flute"