« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Taiji Artiklid
Kontserdid 2018
Kontserdid 2017
Kontserdid 2016
Kontserdid 2015
Kontserdid 2014
Kontserdid 2013
Kontserdid 2012
Kontserdid 2011
Kontserdid 2010
Kontserdid 2009
Kontserdid 2008
Kontserdid 2007
Kontserdid 2006
Kontserdid 2005
Kontserdid 2004
Festivitas Artiumi Klassika
Toomkontserdid
Morgensterni Muusikasalong
Ăśldist

Kristalse kuu raaga

28. novembril kell 19.00
Veski Villas (Veski tn 6, Tartu)

Põhja-India sufide traditsioone vahendavad

Mustafa Raza (India) – vichitra vina
Vasi Ahmed Khan (India) – tabla

Piletid (100.-/75.-) on saadaval Piletilevi mĂĽĂĽgikohtades ĂĽle Eesti, www.piletilevi.ee ja tund enne kontserdi algust kohapeal.

Dr Mustafa Raza on sündinud Põhja-Indias Dehlis. Kuigi ta oli ainuke poisslaps auväärses muusikute suguvõsas, sai tema esimeseks armastuseks siiski meditsiin. Tema isa aga tahtis, et poeg kannaks edasi perekonna muusikalist traditsiooni. Tulles vastu oma isa soovile, loobus Mustafa Raza arstikarjäärist, et pühenduda muusikale. Tema missioon oli anda edasi iidse instrumendi, vichitra vina traditsiooni tulevastele põlvedele. Dr Raza esimeseks õpetajaks oli tema isa, järgnesid õpingud teistes kuulsates Põhja-India muusikaõppeasutustes. Tänapäeval on ta ühe tunnustatuima vichitra vina mängijana jaganud selle pilli nüansirikast muusikat lugematute muusikaarmastajatega kogu maailmas. Teda on pärjatud paljude muusikaauhindadega ning ta täidab rõõmuga oma missiooni vichitra vina mängija ja õpetajana.

Vichitra vina kuulub vina’de perekonda ja on ĂĽks vanimaid india klassikalises muusikas kasutatavaid instrumente. Vina (vanasti tähistas see sõna Indias keelpilli ĂĽldiselt) konkreetse ajaloo suhtes on palju erinevaid arvamusi, fakt on aga see, et selle algupära ulatub veda’de aega. Vichitra vina’l on neli põhikeelt, kolm kĂĽlgmist keelt ning kaks keelterida ja seda mängitakse klaaskuuli keelte peal libistades.

Vasi Ahmed Khan on tunnustatud muusik India läänerannikult Maharashtrast. Sarnaselt paljudele kuulsatele muusikutele alustas ta pilliõpinguid väga varakult, umbes seitsmeaastaselt, guru Ustad Nawab Ali Khani juures. Olles nagu tablamängijaks sĂĽndinud, tegi ta väga kiireid edusamme ja juba kĂĽmneaastasena esines ta All India raadios, demonstreerides oma erakordseid võimeid kogu maale. Märgates noore õpilase talenti, pĂĽĂĽdlikust ning huvi klassikalise muusika õppimise vastu, võttis Guru Nawab Ali Khan ta oma erilise tähelepanu alla. Vastavalt india muusika õpetustraditsioonidele pidi Vasi Ahmed Khan järgneva kahekĂĽmne aasta jooksul jõudu säästmata õppima ja harjutama nõudliku õpetaja käe all hindustani muusika keerulisi rĂĽtme. Tänapäeval loetakse Vasi Ahmed Khani India parimate tablamängijate hulka. Ta on saatnud paljusid silmapaistvaid muusikuid ning tantsijaid. Ta on osalenud lugematutel turneedel välisriikides ning on muuhulgas teinud koostööd ka Ameerika džässmuusikutega. Vasi Ahmed Khanil on ka palju õpilasi – nii käib ta vääriliselt oma õpetaja jälgedes.

***

Meister Zhang Shangmin’i kursused Eestis märtsis 2018

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

 Taiji yang stiili treeningud

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"