« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Taiji Artiklid
Festival 2018
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Festival 2014
Festival 2013
Festival 2012
Festival 2011
Festival 2010
Festival 2009
Festival 2008
Festival 2007
Festival 2006
Festival 2005
Festival 2004
Ajakava
Esinejad, loengud, kontserdid
Fotod / Photos 7.10
Fotod / Photos 8.10
Fotod / Photos 9.10
Videod festivalilt
Festival 2003
Festival 2002
Festival 2001
Festival 2000
Sri Lanka Kultuuri Festival
Festival 1999
Festival 1998
Festival 1997
Festival 1996
Ăśldist

Akash

Nime AKASH sai Sergey Antsupov oma õpetajalt, maailmakuulsalt sarodimängijalt Ustad Amjad Ali Khan Sahibilt Delhist. Nimel AKASH on mitmeid tähendusi: maailmaruum, kosmos, eeter, ĂĽks selle maailma eelne element. Akashi õpetaja esindab legendaarseid india muusikakoolkondi (gharana) Senia Beenkar gharana’t ja Bangash gharana’t. Ustad Amjad Ali Khan Sahibi esivanemad võtsid 7 põlvkonda tagasi kasutusele sarodi tänapäevasel kujul, kohandades selle afgaani traditsioonilisest instrumendist rababist.

6-aastaselt hakkas Akash oma venna õhutusel tegelema kitarrimänguga. Teismelisena sai ta tuntuks džäss- ja rokk-kitarristina. 1980. aastal pälvis ta Läti rahvuslikul muusikakonkursil parima kitarrimängija, instrumentaalansambli juhi ja originaalkompositsiooni autori tiitli. Aga juba paar kuud hiljem loobus Akash kitarrimängust, et õppida tema jaoks täiesti uut stiili muusikat uuel instrumendil, sarodil, mida tuntakse ühe keerukama india klassikalise muusika instrumendina.

Praeguseks on Akash juba ĂĽle 20 aasta õppinud põhjaindia klassikalist muusikat ja esitanud sellel põhinevaid improvisatsioone. See ainulaadne muusikatraditsioon on arenenud välja rohkem kui 5000 aasta jooksul ning seda peetakse ĂĽheks maailma sĂĽgavaimaks ja peeneimalt välja arendatud klassikalise muusika sĂĽsteemiks. Ustad Amjad Ali Khan Sahibi sõnutsi on selles muusikas kaks olulist põhimõtet: esiteks ”Reeglistatud vabadus” ja teiseks ”Sisemine rahu on kõige tähtsam”. Need kaks põhimõtet on kui majakad, mis on juhatanud Akashi muusikalist teekonda.

“Minu muusika kõlab tänu minu guru õnnistusele ja minu ĂĽmber olevate inimeste toetusele. Erilised tänud minu vanematele ja vanemale vennale Alexandrile, Moskva konservatooriumi professorile Jivani Mikhailovile, kitarrist John McLaughlinile, minu naisele Ludmilale, minu lastele ja kõigile mu sõpradele.” ”On ĂĽks ĂĽtlus, mida ma sĂĽgavalt austan:” lisab Akash, ””Kui sa harjutad 10 aastat, siis hakkad sa ise oma mänguga rahule jääma; 20 aasta pärast saab sinust muusik ja sinu kunst võib pakkuda midagi publikule; 30 aasta pärast võib ehk isegi sinu guru sinuga rahule jääda, aga tuleb veel harjutada palju rohkem aastaid, et saada tõeliseks muusikuks – nii et ka Jumal võiks sinuga rahule jääda.””

Tartu vanamuusikafestivalil musitseerib Akash koos Ritis Kamitšaitisega, Baltikumi ühe parima tablamängijaga.

***

Pariisist Berliini
Tartu Linnamuuseumis
24.11.18, kl 18

***

 Taiji yang stiili treeningud algavad 1. novembril

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"