« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Taiji Artiklid
Instrumendid
Eri maade kultuur ja muusika
Heliloojad ja poeedid
Esseed ja intervjuud

India klassikaline tants

Bharatanatyam on Indiast Tamilnadu osariigist pärit klassikaline tantsustiil. Varemalt oli bharatanatyam templirituaalide lahutamatu osa, kuid tänapäeval on endine pĂĽha tants muutunud meelelahutuseks. Templitantsijate - devadaside - enam kui 2000 aasta jooksul edasiantud traditsioon on jõudnud lavale nii Indias kui ka mujal maailmas. Nii  nagu kogu india klassikaline tantsukunst, jaguneb ka bharatanatyam kaheks:
Nritta - ilma konkreetse sĂĽĹľeeta nn. puhas tants.
Nritya - pantomiim kus tantsija väljendab oma tundeid ja püüab tekitada vastava meeleolu ka vaatajas. Peensuseni väljaarendatud sõrmehoiakute ja tantsufiguuride süsteem annab võimaluse jutustada tantsukeeles legende india jumalatest ja anda edasi laulu mõtet.
Indias peetakse tantsu loojaks üht tähtsamat hindu jumalat Šivat, kes tantsujumala Nataradža kujul esitab hävitavat tandava-tantsu. See on jõuline ja mehelik, selles väljendub jumalik kosmiline energia. Šiva kaaslase, jumalanna Parvati tants lasya on õrn naiselik ja lüüriline tants. Ühendudes moodustavad tandava ja lasya terviku, andes india klassikalisele tantsule selle erilise harmoonia ja igavikulisuse.

***

Meister Zhang Shangmin’i kursused Eestis märtsis 2018

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

 Taiji yang stiili treeningud

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"